آنچه گذشت   

در هفته ای که گذشت ، بیش از هر مساله جالب دیگه ، سخنرانی های رییس جمهور ایالات متحده آمریکا و رییس جمهور کشورمون بود .

گذشته از درست یا غلط بودن گفته های این دو نفر ، طرز گویش و نوع نگرش نسبت به مخاطبان در سازمان ملل و فراتر از اون ، همه ملل دنیا بود . سخنرانی اوباما ، حتی اگر مخاطبش ، مسافرین زمان بودن و از مناصب دنیوی اطلاعی نداشتن ، اعتماد به نفس بالا و نگاه بالا به پایین و سیاست گذاری کلانی رو نشون می داد که ناخودآگاه به شنونده القا می کرد که " او " رهبر جهان است . ابتدا ، میانه و انتها در گفته ها مثل صعود و فرود پرنده بود . راجع به اتفاقات روز دنیا ، تلنگر به کشورهایی که سر در برف برده اند ، سیاست پیش روی دنیا و هر آنچه که لازم بود تا رهبر دنیا به زیردستانش ابلاغ کنه .

نماینده و سخنگوی ایران در پشت تریبون سازمان ملل قرار می گیره . دقایق ابتدایی سخنرانی رو با زبانی دیگر به جز زبان خودش با مخاطبان حرف میزنه . توی اون لحظه دقیقا به این فکر میکردم که مترجم فارسی زبان چی باید بگه به رهبران دنیا! آدمی که قراره فارسی رو ترجمه کنه ، ولی دو دقیقه است که گویش عربی شنیده میشه! دین یک فرد با رهبران کشورها چی کار داره آخه بنده ناتمیز خدا !؟ یک جزوه جلوی رویش باز میکنه و هر از چند گاهی با نیم نگاهی انگار به سرفصلها یادش میافته که باید چی بگه ! اما واقعا چی میگه ؟ منظورش از گفته هاش چیه ؟ چند سوال اساسی ؟؟؟؟؟؟ راجع به چی آخه ؟ جنگ جهانی اول و دوم جهانی ؟ هولوکاست ؟ اسلحه سازی و فروش اون به دیگر کشورها ؟ در دست داشتن اقتصاد دنیا ؟ استفاده از حق " وتو " ؟ داشتن پایگاههای نظامی در دیگر کشورها ؟ خب اینا که راجع به گذشته است و از طرفی قدرت اقتصادی ،‌سیاسی ، اجتماعی یک کشور رو نشون می ده ! پس اتفاقات دنیا چی؟ اتفاقات داخلی کشورت چی؟ مطالبات کشورت از دنیا کجاست ؟ 28 دقیقه فقط مثل بچه هایی که از بچه بزرگ محل کتک خورده و داره نق می زنه و بهونه میگیره و خیس کردن جاش رو طی چند شب گذشته ، مولود کتکی میدونه که چند لحظه پیش خورده ! آخه چرا با آبروی یک ملت اینطور بازی میکنی ؟ چرا لااقل به اخبار یک سال گذشته گوش نکردی تا ببینی چه اتفاقاتی دور و برت افتاده ؟ چرا می خوای که ایران حقیر باشه ؟ اونقدر سوال دارم از این موجود پست که خدا میدونه . وقتی داشت پشت تریبون سازمان ملل فریاد میزد ، یاد برنامه نود افتادم که چند سال پیش راجع به داوری صحبت میکرد که به خاطر قد و اندازه کوتاهش وقتی می خواست یه سوت بزنه و به یک بازیکن قد بلند نزدیک بشه و در کل بازی رو در کنترل خودش داشته باشه ، روی نوک انگشتان پاش می ایستاد که قدش بلند تر به نظر برسه و ابهت بیشتری بین بازیکن ها داشته باشه ! آخه فریاد زدن پشت تریبون سازمان ملل !؟ انگار رفته سفر استانی تا با ایلات و عشایر صحبت کنه !

شنیدم که در " جمهوری اسلامی " سخن از نبودن " رییس جمهور " در طبقه بندی های سیاسی دولت هستش و به جای اون نخست وزیر و رهبر نقش اساسی خواهند داشت ! طرحی که شاید عملی نشه ، ولی زمزمه هاش به گوش می رسه ! آخه جمهوری بدون رییس جمهور ؟!؟ خدایا اینجا کجاست ؟ خدایا چرا ساعت کشور ما پادساعت گرد حرکت میکنه و چرا با این سرعت !؟ داریم بر میگردیم به گذشته های دور . وقتی که هیچ تنابنده ای در این کره خاکی نبود !

راستی صبح که از جلوی مجلس محترم به مقصد محل کار عبور میکردم ، تعداد متنابهی از شوالیه های انتظامی دور تا دور مجلس رو محصور کرده بودن ! سال تحصیلی جدید و مطالبات قشر زحمتکش آموزش و پرورش !؟‌یا داستانی دیگر !؟ ...

لینک
یکشنبه ۳ مهر ،۱۳٩٠ - Blue